San Francisco lett az első város, ahol betiltották a műanyag palackok értékesítését

2016-tól a környezetszennyezés mérséklése céljából tett merész lépésként San Francisco lett az első város Amerikában, amely betiltotta a műanyag vizes palackok árusítását, amely egy olyan globális mozgalomra épül, amely a milliárd dolláros műanyagpalack-ipar hatalmas mennyiségű hulladékának csökkentésére irányul.

San Francisco szerint az újrahasznosítás nem elég 

A műanyagszennyezés az egyik legnagyobb környezetterhelés . Akár hiszi, akár nem, évente annyi műanyagot dobnak ki, hogy négyszer megkerülhető lenne a Föld, ha egymás mellé tennénk azokat. Még ennél is rosszabb, hogy a becslések szerint a bolygón lévő műanyagok 50 százalékát csak egyszer használják fel, mielőtt kidobják.

A műanyagszennyezés kérdésének megfékezésére San Francisco városa tehát monumentális dolgot tett: Amerikában elsőként betiltotta a műanyag vizes palackok árusítását. És ez immáron hat esztendeje történt.

A 2016-ot követő négy év során a tilalom fokozatosan megszüntette a 6 deciliternél kisebb űrtartalmú műanyag vizespalackok nyilvános helyeken történő értékesítését. A mentesség megengedhető, ha nem áll rendelkezésre megfelelő alternatív vízforrás.

A javaslat egyik legnagyobb támogatója a Think Outside the Bottle kampány volt, amely nemzeti erőfeszítés és a „környezetbarát újrafelhasználható palack” használatára ösztönöz.

San Francisco tilalma kevésbé szigorú, mint a 14 USA nemzeti parkban, számos egyetemen és a Concord-ban elfogadott teljes tilalom.

A tilalom megszegőit akár 1000 dolláros pénzbírsággal is sújthatják.

Joshua Arce, a Környezetvédelmi Bizottság elnöke azt mondta, hogy a tilalom „újabb lépést jelent a hulladékmentes cél felé”. A város azt akarta, hogy 2020-ra ne kerüljön hulladék a lerakóba.

A cél elérése érdekében tett korábbi erőfeszítések közé tartozott a műanyag zacskók és a habosított (hungarocell-típusú) ételtárolók betiltása .