Víz világnapja – Március 22.

Ha kevés a víz vagy szennyezett, vagy ha az emberek egyenlőtlenül vagy egyáltalán nem férnek hozzá, feszültségek nőhetnek a közösségek és országok között.

Világszerte több mint 3 milliárd ember függ az országhatárokat átlépő víztől. Ennek ellenére csak 24 országnak van együttműködési megállapodása az összes közös vízre vonatkozóan.

Az éghajlatváltozás hatásainak növekedésével és a népesség növekedésével sürgősen szükség van az országokon belüli és országok közötti összefogásra legértékesebb erőforrásunk védelme és megőrzése érdekében.

A közegészségügy és a jólét, az élelmiszer- és energiarendszerek, a gazdasági termelékenység és a környezeti integritás mind a jól működő és méltányosan irányított vízkörforgáson alapulnak.

 

 

Fotó: UN-Water

Víz a békéért

A víz békét teremthet vagy konfliktust válthat ki.

 

 

 

 

 

 

Pozitív hullámzási hatás létrehozása

A 2024-es Víz Világnap témája a „Víz a békéért”.

Amikor a víz területén együttműködünk, pozitív hullámzást hozunk létre – elősegítjük a harmóniát, a jólétet és a közös kihívásokkal szembeni ellenálló képességet.

Cselekednünk kell annak tudatában, hogy a víz nem csak egy felhasználandó és versenyezendő erőforrás – ez emberi jog, amely az élet minden területéhez tartozik.

A víz világnapján mindannyiunknak össze kell fognunk a víz körül, és a vizet a békéért kell használni, lefektetve egy stabilabb és virágzóbb holnap alapjait.

 

Játszd a szereped!

Vegyél részt a „Víz a békéért” globális kampányban.

Mindenkire szükségünk van – az egyénektől és családoktól kezdve a vállalatokon át a kormányokig -, hogy tegyen meg mindent a vízzel kapcsolatos együttműködésért, és egy harmonikusabb társadalom felé vezető úton haladjunk.

Töltsd le forrásokat, hogy részt vehess a Víz Világnapján, és tudj meg többet a víz és a béke közötti kapcsolatról.

 

 

A 2024-es víz világnapjának legfontosabb üzenetei

  • A víz békét teremthet vagy konfliktust válthat ki . Ha kevés a víz vagy szennyezett, vagy amikor az emberek küzdenek a hozzáférésért, nőhet a feszültség. A vízügyben együttműködve mindenki vízszükségletét kiegyensúlyozhatjuk, és hozzájárulhatunk a világ stabilizálásához.
  • A jólét és a béke a vízen múlik . Miközben a nemzetek kezelik az éghajlatváltozást, a tömeges migrációt és a politikai zavargásokat, terveik középpontjába kell helyezniük a vízügyi együttműködést.
  • A víz kivezethet minket a válságból . A közösségek és országok közötti harmóniát elősegíthetjük a tisztességes és fenntartható vízhasználat körüli összefogással – az ENSZ nemzetközi szintű egyezményeitől a helyi szintű intézkedésekig.

Tudtad?

  • 2,2 milliárd ember él még mindig biztonságosan kezelt ivóvíz nélkül, köztük 115 millió ember, aki felszíni vizet iszik. ( WHO/UNICEF, 2023 )
  • A világ népességének nagyjából fele súlyos vízhiányt tapasztal az év legalább egy részében ( IPCC, 2022 ).
  • A vízzel kapcsolatos katasztrófák uralták a katasztrófák listáját az elmúlt 50 évben, és a természeti katasztrófákkal összefüggő összes haláleset 70 százalékáért felelősek ( Világbank, 2022 ).
  • A határokon átnyúló vizek adják a világ édesvíz-áramlásának 60 százalékát, és 153 ország rendelkezik a 310 határokon átnyúló folyó- és tómedence közül legalább 1-en belül, és 468 határokon átnyúló víztartó rendszert tartanak nyilván ( UN-Water, 2023 ).
  • Mindössze 24 ország számolt be arról, hogy valamennyi határon átnyúló medencéjére kiterjednek az együttműködési megállapodások. ( UN-Water, 2021 ).

 

A víz világnapjának korábbi témái

Fedezze fel az UN-Water archívumot, amely a Víz Világnapja forrásairól 1994-ig nyúlik vissza, és számos témát lefed a víztől és a városoktól, az egészségtől, a kultúrától, a megélhetéstől, az élelemtől, az energiától, a katasztrófáktól és még sok mástól.  (angol nyelvű forrás)